مجله مد و فشن

راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

یکی از مشکلاتی که موجب می‌شود از خرید لباس سفید منصرف شویم، کثیف شدن یا لک شدن آن است. این در حالیست که شومیز سفید یکی از لباس‌های بیسیک و اولیه‌ای است که باید در کمد کپسولی قرار دهید تا بتوانید به کمک آن استایل‌های متفاوت و شیکی بسازید. اما راه حل تمیز و سفید ماندن لباس‌های سفید چیست؟ آیا شستشوی ساده و معمولی می‌تواند همیشه به کمکمان بیاید؟ در این مقاله از zeena مروری بر راهکارها و روش‌های مختلف شستشوی لباس سفید خواهیم داشت.

3 روش شستشوی لباس سفید

به طور کلی شستشوی لباس‌ها به سه دسته بندی تقسیم می‌شود:

شستشو از طریق خشکشویی

بدون شک ساده‌ترین راهکار سفید نگه داشتن لباس‌های سفید این است که شستشوی آن را به خشکشویی بسپارید تا مطمئن شوید با مواد صحیح و با روش صحیح شسته می‌شوند. هرچند اگر نیاز باشد زود به زود لباس‌های سفیدتان را بشویید شاید این روش جوابگو نباشد و مجبور باشید روش‌های دیگر را امتحان کنید. با اینحال نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که بهتر است پیش از خرید لباس‌های سفید گرانقیمت و مجلسی، حتما به لیبل مراقبت از لباس توجه کنید تا بدانید روش شستشوی آن چیست چرا که ممکن است لباسی که خریداری می‌کنید فقط لازم به شستشو از طریق خشکشویی باشد. در غیر اینصورت می‌توانید به راحتی از طریق روش‌های دیگر آن را بشویید.

خرید شلوار لی زنانه

خرید بهترین شلوار جین های زنانه
راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

شستشو در ماشین لباسشویی در خانه

شستشوی لباس سفید در ماشین لباسشویی نیز راه ساده‌ای به نظر می‌رسد. هرچند حتما برای شما نیز پیش آمده که پس از شستشوی لباستان در لباسشویی دیگر آن برق و زیبایی اولیه را در لباس نمی‌بینید یا در اثر شستشو با لباس‌های رنگی، لباس سفیدتان پس از یکبار شستشو تغییر رنگ داده است. بنابراین همانطور که می‌دانید در ابتدا باید لباس‌های سفید را از لباس‌های رنگی جدا کنید تا احتمال رنگ گرفتن لباس‌هایتان به صفر برسد.

راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟
 • اگر لکه‌ای روی لباس وجود دارد از جمله لکه غذا، جوهر یا هر لکه دیگری، بهتر است پیش از شستشوی لباس سفید در لباسشویی، آن را برطرف کرده یا حداقل تا حدی کمرنگ کنید. در نظر داشته باشید هر چه لکه‌های روی لباس را زودتر تمیز کنید احتمال باقی ماندن آن روی لباس کمتر می‌شود.
 • برای از بین بردن لکه لباس سفید ، پیش از شستشوی آن در لباسشویی، آن را 20 دقیقه در آب گرم قرار دهید.
 • بهتر است لباس‌های سفید را در آب سرد و با درجه چرخش متوسط لباسشویی بشویید. هرچند اگر لکه روغنی روی لباس وجود داشته باشد بهتر است آب گرم باشد تا لکه راحت‌تر از بین برود. اما اگر لکه‌ای روی لباس نیست، برای شستشوی آن می‌توانید از دمای 30 درجه استفاده کنید.
 • در نظر داشته باشید نباید لباس‌های سفید را به طور مکرر با آب گرم بشویید چرا که موجب رنگ پریدگی آن می‌شود. بنابراین فقط زمانیکه لکه چربی روی لباس بود درجه دمای شستشوی آن را بالاتر ببرید.
 • اگر لباسی که می‌خواهید بشویید دکمه دارد، همانند شومیزهای سفید دکمه دار، پیش از اینکه آن‌ها را داخل لباسشویی بیندازید تمام دکمه‌ها را باز کنید و اگر آستین آن را بالا زده‌اید آن را پایین بیاورید. با این کار کمک می‌کنید لباس به طور یکسان شسته شده و سفید شود.
 • یک نکته که بسیاری آن را در نظر نمی‌گیرند این است که اغلب پارچه‌ها بعد از بار اول شستشو در لباسشویی حداقل 1 درصد کوچک شده یا به اصطلاح آب می‌روند. برای جلوگیری از آب رفتگی لباس‌ها بهتر است آن‌ها را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند. این کار از چروک شدن بیش از حد لباس نیز جلوگیری می‌کند.
 • لباس‌های دکمه دار را به روی آویز قرار داده و دکمه‌های آن را ببندید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. این کار موجب می‌شود لباس چروک نشود و به فرم اولیه خود بازگردد.
راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

اتو کشیدن لباس سفید

برخی لباس‌ها ممکن است پس از شستشو کمی چروک شوند و با راهکارهای گفته شده نیز نتوانید از چروک شدن آن جلوگیری کنید. بنابراین لازم است این لباس‌ها را اتو بکشید. حتما پیش از اینکه اتو بکشید به لیبل لباس نگاه کنید تا بدانید باید با چه درجه‌ای لباس را اتو بزنید. اگر لیبلی نداشت، درجه متوسط را برای اتوکشیدن لباس در نظر بگیرید. لباس‌های پلی استر را باید با پایین‌ترین درجه اتو بکشید. برای اتو کشیدن، بهتر است لباس کمی مرطوب باشد تا نتیجه بهتری از اتوکشیدن آن بگیرید.

بهتر است لباس‌های سفید را پشت و رو اتو بکشید تا رد اتو روی آن باقی نماند. همچنین اگر شومیز سفید شما یقه دارد ابتدا یقه را اتو بکشید.

بعد از اتوکشی، مراقبت و نگهداری از شومیز سفید اهمیت پیدا می‌کند چرا که حالا یک لباس تمیز و کاملا صاف و یکدست دارید که می‌خواهید دفعات بعد نیز به همین شکل آن را به تن کنید. بهتر است لباس‌هایی که مرتب نمی‌پوشید را داخل کاور قرار دهید تا به مرور زمان کثیف نشوند.

انواع شلوار جین

معرفی انواع شلوار جین های زنانه
راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

شستشوی لباس سفید با دست

شاید برایتان عجیب به نظر برسد که لباسی را با دست بشویید. اما در برخی مواقع لباس‌های حساس و ظریفی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند بهتر است با دست شسته شوند. یا اگر لکی روی لباس است که نیاز به ساییدن دارد، بهتر است آن را در یک تشت آب خیس کنید و با یک مسواک تمیز نسبت به تمیز کردن جایی که لک دارد اقدام کنید.

به طور کلی اگر نگران این هستید که شومیز سفید شما در لباسشویی رنگ گرفته، چروک شده یا آب برود، بهترین راهکار این است که با دست آن را بشویید. اما در نظر داشته باشید شستشوی لباس سفید با دست زمان بیشتری خواهد برد، مگر اینکه فقط بخواهید جایی که لک دارد را تمیز کنید که در این صورت نیازی به شستن سایر قسمت‌های لباس نخواهید داشت. اما در هر حال برای یکدست شدن لباس لازم است کل لباس را خیس کنید.

انواع دامن

معرفی انواع دامن زنانه

از بین بردن لکه لوازم آرایش از روی لباس سفید

لک رژ لب یا کرم پودر از جمله معمول‌ترین لکه‌هایی است که روی لباس سفید خانم‌ها ایجاد می‌شود. به طور کلی مواد آرایشی کمی چرب هستند و نباید بدون از بین بردنشان، شومیز سفید خود را به لباسشویی بیندازید. پس مراحل زیر را برای از بین بردن لکه لوازم آرایش از روی لباس سفید انجام دهید:

 • 1 قاشق چایخوری پودر لباسشویی را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و مقداری آب سرد ترکیب کنید تا یک خمیر ایجاد شود.
 • یک مسواک تمیز یا لیف را به این خمیر آغشته کنید و به روی لک بکشید.
 • اگر لک همچنان باقی ماند، بگذارید لباس یک شب در محلول آب، هیدروژن پروکساید، سرکه و جوش شیرین بماند و روز بعد همین مراحل را روی لکه تکرار کنید.
 • دقت داشته باشید اگر همان لحظه که لکی ایجاد شد آن را پاک کنید زودتر از بین می‌رود و هر چه بماند از بین بردن لک دشوارتر خواهد شد.
راهنمای شستشوی لباس سفید: چطور شومیز سفید را سفید نگه داریم؟

از بین بردن لکه قهوه، چای یا آبمیوه از روی شومیز سفید

 • یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک قاشق چایخوری مایع دستشویی در یک ظرف گود ترکیب کنید و لباسی که لک دارد را به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید.
 • پس از این مدت لباس را با آب سرد بشویید و اگر لازم بود قسمت لک شده را بسابید تا از بین برود.
 • شاید لازم باشد دوبار این مراحل را طی کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. در نهایت می‌توانید شستشوی کامل لباس سفید را در لباسشویی انجام دهید.

از بین بردن لکه سس گوجه فرنگی از روی شومیز سفید

احتمال دارد حین غذاخوردن مقداری سس گوجه فرنگی روی لباس شما بریزد. اما نگران نباشید چرا که بلافاصله بعد از این اتفاق می‌توانید شومیز سفید خود را همانند روز اولش تمیز کنید:

 • محل لک را با آب سرد خیس کنید.
 • اگر پودر لکه بر دارید بلافاصله مقداری از آن را روی لک بریزید و با انگشت روی لک بکشید.
 • بگذارید یک یا دو دقیقه در این حال باقی بماند و سپس محل لک را زیر آب سرد قرار داده و با ساییدن آن سعی کنید مواد مانده در آن را خارج کنید. در این مرحله معمولا لکه با مواد شوینده از پارچه جدا می‎شود.
 • اگر لکه از بین نرفت یا نتوانستید بلافاصله آن را تمیز کنید، برای از بین بردن آن بهتر است بگذارید لباستان یک شب در محلول یک چهارم پیمانه جوش شیرین، هیدروژن پروکساید و یک پیمانه آب بماند و روز بعد آن را زیر آب سرد بشویید.

سخن پایانی

مراقبت و نگهداری از شومیز سفید و هر لباس سفید دیگری کار دشواری نیست به شرطی که راهکارهای از بین بردن لکه، اتوکشیدن و شستشوی لباس سفید را به درستی بدانید و انجام دهید. اگرچه لباس‌های سفید بیشتر در معرض لک شدن هستند اما این بدین معنا نیست که نمی‌توانید شومیز سفید را تا مدتها استفاده کنید و با آن استایل‌های زیبا و جذابی بسازید. پیش از اینکه بخواهید یک شومیز سفید خریداری کنید، حتما به نکاتی که گفته شد دقت کنید.استایل با شومیز سفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *