مجله مد و فشن

انواع دامن : 10 مدل دامن که باید بشناسید

معرفی انواع دامن : 10 مدل دامن که باید بشناسید

شاید شما هم جزو افرادی باشید که بیشتر مواقع دوست دارید دامن به پا کنید. در هر حال دامن یکی از اولین و محبوب‌ترین لباس‌های زنانه است که همیشه طرفداران زیادی دارد. همانند شلوار جین‌ها ، دامن‌ها نیز انواع مختلف دارند که شناخت آن‌ها و فرمی که به اندام شما می‌دهند می‌تواند شما را در انتخاب مناسب‌ترین دامن، با توجه به اندامتان، کمک کند. در این مقاله از زینا به معرفی 10 مدل دامن که بیشتر شناخته شده هستند و احتمالا در بسیاری از فروشگاه‌ها ببینید می‌پردازیم.

انواع دامن از نظر قد

پیش از اینکه بخواهیم مدل‌های دامن را بر اساس دوختشان معرفی کنیم لازم است به سه نوع مختلف دامن که با هر مدلی سازگار هستند اشاره کنیم. یعنی قد دامن. هرچند برخی از مدل‌ها را ممکن است فقط در یک سایز ثابت ببینیم اما مدل دامن هرچه باشد قد آن از سه حالت زیر خارج نیست:

1.      دامن مینی (Mini Skirt)

دامن مینی یا کوتاه به دامنی گفته می‌شود که قد آن به وسط ران می‌رسد. زنان بریتانیایی در دهه 1960 میلادی استقبال زیادی از این مدل دامن داشتند. جالب است که بدانید دلیل این استقبال، اقتصادی بودن این مدل دامن بود چرا که پارچه کمتری برای دوخت آن استفاده می‌شد و نسبت به دامن‌های دیگر قیمت ارزانتری داشت. هرچند دامن کوتاهتر از این مدل هم دیده می‌شود که به آن دامن میکرو-مینی گفته می‌شود که به دلیل اینکه زیادی کوتاه است استقبال چندانی از آن نمی‌شود.

2.      دامن میدی (Midi Skirt)

دامن میدی یا قد متوسط از دامن مینی بلندتر و از دامن ماکسی کوتاهتر است. شاید بتوان قد این دامن را یک قد ایده‌آل برای بسیاری از زنان دانست. چرا که نه خیلی کوتاه است که پاهایشان مشخص شود نه خیلی بلند است که برای افرادی که قد نسبتا کوتاهی دارند مناسب نباشد. قد این دامن تقریبا به روی ساق پا قرار می‌گیرد.

3.      دامن ماکسی (Maxi Skirt)

بلندترین قد دامن را در دامن ماکسی مشاهده خواهید کرد. دامن‌هایی که در اغلب مواقع به صورت گشاد و در فصل تابستان استفاده می‌شوند و قد آن‌ها تا روی مچ پا می‌رسد. اگرچه از این مدل دامن در فصل تابستان بسیار استفاده می‌شود اما دامن‌های ماکسی می‌توانند استایل‌های جذابی برای فصل پاییز و زمستان نیز داشته باشند و در کنار بوت‌های زیبای این فصل‌ها، جذابیت بیشتری به استایل شما می‎بخشد.

خرید شلوار جین زنانه

خرید انواع شلوار جین زنانه

معرفی 10 مدل دامن

1.      دامن راسته

دامن راسته یکی از اولین مدل‌های دامن به شمار می‌رود که شاید بتوان گفت ساده‌ترین نوع آن است. در حقیقت، دامن راسته یکی از مدل‌هایی است که خود می‌تواند پایه‌ای برای مدل‌های دیگر نیز باشد. دامن راسته همانطور که از نامش پیداست نه خیلی گشاد است نه خیلی تنگ و از کمر به پایین یکدست و صاف است. بنابراین فرد با پوشیدن آن احساس راحتی خواهد داشت چرا که دامن کاملا به بدن نچسبیده و راه رفتن با آن بسیار راحت خواهد بود.

انواع مدل دامن راسته

2.      دامن مدادی یا لوله‌ای

دامن مدادی یا لوله‌ای شباهت بسیاری به دامن راسته دارد به طوری که بسیاری این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. اما تفاوت بزرگ این دو مدل دامن در میزان تنگی آن‌ها است. دامن مدادی کاملا تنگ و جذب بدن است در حالیکه دامن راسته به این اندازه تنگ نیست و در بدن آزادتر می‌ایستد. دامن‌های مدادی در صورتی که ماکسی شوند حتما نیاز به یک چاک یا برش خواهند داشت که راه رفتن برای فرد در آن راحت‌تر انجام شود.

خرید شومیز مجلسی

خرید انواع شومیز مجلسی زنانه
مدل دامن مدادی

3.      دامن کلوش

مدل دامن کلوش دقیقا نقطه مقابل دامن مدادی یا لوله‌ای است. این مدل دامن از کمر گشاد شده و حالتی کلوش به خود می‌گیرد و در پایین‌ترین نقطه بزرگترین دایره را دارد. به همین دلیل دامن‌های کلوش در بسیاری از مواقع کمی چین دارند که جذابیت بیشتری نیز به آن می‌بخشند. دامن‌های کلوش از جمله راحت‌ترین مدل‌های دامن است که بسیاری از خانم‌ها استقبال زیادی از آن دارند.

مدل دامن کلوش

4.      دامن پلیسه

دامن پلیسه نیز یک مدل دامن کلاسیک و شیک است که جذابیت بیشتری به پارچه دامن می‌بخشد. همانند دامن‌های کلوش، دامن پلیسه نیز دامن آزادی است که حتی شاید بتوان با الگوی یک دامن راسته نیز آن را دوخت چرا که فقط کافیست هنگام دوختن قسمت‌هایی از آن را پلیسه داد. پلیسه دامن‌ها دائمی هستند و قرار نیست با هر بار شستشو نیاز به اتوکشیدن داشته باشند.

انواع دامن پلیسه

5.      دامن لنگی

یکی از انواع دامن که در سال‌های اخیر بیشتر سر زبان‌ها افتاده دامن مشهور به دامن لنگی است. این مدل دامن در ناحیه کمر گره می‌خورد و کِش ندارد. بنابراین پوشیدن آن نیز متفاوت از سایر دامن‌هاست و باید دور کمر پیچیده شده و در ناحیه مشخصی گره بخورد. دامن لنگی از یک طرف آزاد است و شکلی متفاوت نسبت به سایر دامن‌ها دارد.  

انواع مدل دامن لنگی

6.      دامن لاله‌ای

دامن لاله شبیه به یک لاله برعکس است که از کمر به شکل دامن راسته به پایین آمده و در پایین دامن یک سجاف نامتقارن دارد. در حقیقت این مدل دامن برش نامتقارنی دارد که با توجه به آن پس از دوخت دامن، بخشی از پا خارج از دامن قرار می‌گیرد.

مدل دامن لاله ای

7.      دامن چند لایه / طبقه ای

اگرچه دامن لایه‌ای و طبقه‌ای با هم متفاوت هستند اما اغلب آن‌ها را در یک گروه قرار می‌دهند. این مدل دامن یکی از جذاب‌ترین مدل‌های دامن است که با توجه به اینکه چند لایه روی هم قرار می‌گیرد موجب می‌شود برخی از ایرادات احتمالی اندام، نظیر چاق یا لاغر بودن، پوشیده شود. اما از سوی دیگر باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که این مدل لباس به دلیل اینکه چند لایه روی هم قرار گرفته گاهی نیز ممکن است شما را درشت‌تر از چیزی که هستید نشان دهد. بنابراین انتخاب این دامن باید با دقت فراوانی صورت گیرد.

در دامن طبقه‌ای دیگر لایه‌های پارچه روی هم قرار نمی‌گیرند بلکه در هر طبقه به هم دوخته می‌شوند. این مدل دامن یکی از ترندهای روز است که احتمالا مدل‌های متنوع پیراهن یا مانتو از این مدل را تا به امروز دیده باشید.

انواع شلوار لی

معرفی انواع شلوار لی با اسم
انواع مدل دامن لایه ای و طبقه ای

8.      دامن پفی

این مدل دامن با دوختن پایین آن به کمر شکلی پفی به خود می‌گیرد و برای کسانی که پاهای لاغر و اندام باریکی دارند می‌تواند گزینه مناسبی باشد چرا که با ایجاد پف در اندام فرد این مساله را پوشش می‌دهد.

مدل دامن پفی

9.      دامن نامتقارن

دامن‌های نامتقارن با قد ناهمسان طراحی می‌شوند. یعنی در بخشی بلند و در بخشی کوتاه است اما این میزان یکسان نیست به همین دلیل با دامن کوتاه بلند متفاوت است. استایل ناهمسان و نامتقارن یک استایل دخترانه و غیررسمی محسوب می‌شود که اغلب برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی استفاده میشود.

مدل دامن نامتقارن و کوتاه بلند

10.  دامن کوتاه بلند

جلوی این مدل دامن کوتاهتر از پشت آن است به طوری که در برخی مواقع این کوتاهی کاملا مشهود است و جلوی دامن مینی و پشت آن ماکسی می‌شود به همین دلیل است که نام آبشار هم گاهی برای آن استفاده می‌شود. دامن کوتاه بلند برای هر اندامی مناسب است و می‌توان این مدل را برای مراسم رسمی و غیر رسمی پوشید.

انواع مدل دامن کوتاه بلند

با دامن استایل‌های زیبایی بسازید

فرقی نمی‌کند لاغر باشید یا درشت اندام، بلند باشید یا ریزنقش، دامن همیشه می‌تواند گزینه خوبی برای استایل‌های متفاوت شما باشد. فقط کافیست بتوانید دامن مناسب اندامتان را انتخاب کنید که مدل و قد آن مناسب باشد. همچنین دامن چه در تابستان چه در زمستان کاربرد دارد فقط از نظر جنس ضخیم‌تر و یا نازک‌تر خواهد بود. بنابراین اگر تا به امروز نگران خرید دامن برای خودتان بودید، شناخت انواع مدل دامن می‌تواند به شما کمک کند استایل مورد نظرتان را تهیه کنید. زینا استایلیش فروشگاه اینترنتی لباس زنانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *