مجله مد و فشن

کمد کپسولی چیست و چه کاربردی دارد؟

این مشکل بسیاری از ماست که هر روز صبح هنگام خارج شدن از خانه با چالش «چی بپوشم» مواجه می‌شویم! بدتر از آن، در حالی که با کمد پر از لباس مواجه هستیم همیشه فکر می‌کنیم چیزی کم است و ما لباس کافی برای پوشیدن نداریم. اما جالب است بدانید این یک مشکل همگانی است و مختص شما نیست. اما در عین حال راه حلی نیز برای آن وجود دارد: داشتن یک کمد کپسولی. شاید بپرسید کمد کپسولی چیست و چطور می‌تواند به ما کمک کند؟ با زینا همراه باشید تا بیشتر در این باره اطلاعات کسب کنید و بتوانید بدون دغدغه لباس ست کنید.

کمد کپسولی چیست؟

کمد کپسولی یک مجموعه محدود از لباس‌هایی است که به راحتی با یکدیگر ست می‌شوند. این لباس‌ها اغلب لباس‌های کلاسیک و رنگ‌های خنثی هستند که نه تنها هیچوقت از مد نمی‌افتند بلکه مکمل یکدیگرند. این کمد که لباس‌های محدودی در آن قرار گرفته به شما کمک می‌کند با کمترین لباس‌ها بیشترین و زیباترین استایل‌های روزمره را بسازید.

تاریخچه کمد کپسولی

شاید این سوال بوجود بیاید که چه چیز موجب شد اصطلاحی به نام «کمد کپسولی» راه بیفتد. در سالهای اخیر صحبت زیادی در ارتباط با کمد کپسولی در فضای مجازی و سایت‌های مختلف شد که دلیل اصلی آن را می‌توان مد پایدار و جلوگیری از مصرف گرایی دانست. اما قدمت ایجاد چنین کمد مینیمالی به سال 1970 باز می‌گردد. زمانی که سوزی فاکس در لندن یک بوتیک به نام «Wardrobe» که همان کمد معنا دارد باز کرد. او در این بوتیک لباس‌هایی که استایل مینیمال و ساده داشتند را برای فروش می‌گذاشت. این لباس‌ها بسیار باکیفیت و متنوع بودند و در عین حال همگی با هم ست می‌شدند و از ست شدن آن‌ها چندین استایل مختلف درست می‌شد. این کار موجب شده بود که زنان با اعتماد به نفس و آسودگی بیشتری لباس بپوشند و احساس بهتری نسبت به لباس‌های روزمره خود داشته باشند.

این کار با استقبال مواجه شد و به مرور زمان مفهومی به نام «کمد کپسولی» را ایجاد کرد که در سال 1985 در آمریکا بسیار سر و صدا کرد. بخصوص وقتی که یک طراح مد، لاین جدید کارهای خود را با نام «هفت قطعه ساده» معرفی کرد که فقط شامل هفت لباس می‌شد. او با همان هفت لباس چندین استایل مختلف را معرفی کرد و به ترند شدن این اصطلاح کمک زیادی کرد. در حقیقت کمد کپسولی کمک کرد تا خیلی‌ها با خرید کمتر بتوانند لباس‌های شیک و بسیار زیبا بپوشند و بدون نگرانی هر روز یک استایل جدید داشته باشند.

چرا باید یک کمد کپسولی داشته باشیم؟

اگر هنوز قانع نشدید که یک کمد کپسولی داشته باشید، در ادامه به شما چند دلیل به شما ارائه می‌دهیم تا بدانید چقدر این کار به نفع شماست.

تصمیم گیری راحت‌تر

تا به حال درباره خستگی تصمیم گیری چیزی شنیده‌اید؟ ذهن ما طوری برنامه ریزی شده که در طول روز فقط قادر است یک تعداد خاصی تصمیم بگیرد. بعد از آن خسته شده و برای گرفتن تصمیمات بیشتر و نتیجه گیری با چالش روبرو می‌شود. وقتی صبح خود را با درگیری سر اینکه چه لباسی بپوشید شروع می‌کنید قدرت تصمیم گیری بیشتر در طول روز را از خودتان می‌گیرید. اما کمد کپسولی این مشکل را برطرف می‌کند. یعنی داشتن لباس‌های کمتر که بدون هیچ دردسری با هم ست می‌شوند به شما کمک می‌کند بدون فکر کردن دو لباس را از کمد بیرون بیاورید و با هم ست کنید.

داشتن زمان بیشتر

داشتن یک کمد مینیمال زمان زیادی را برای شما ذخیره می‌کند. دیگر نیاز نیست بارها لباس‌های مختلف را بپوشید و امتحان کنید تا به استایل مورد نظرتان برسید. بخصوص زمان‌هایی که عجله دارید، کمد کپسولی بهترین انتخاب‌ها را پیش رویتان قرار می‌دهد. هرچند باید استایل خود را نیز بشناسید و بدانید دقیقا در کمد کپسولی باید چه چیزهایی قرار بدهید تا به بهترین شکل بتواند به استایل‌های روزمره شما کمک کند.

پیروی از مد پایدار

در کنار کمد کپسولی این مد پایدار است که به منظور جلوگیری از اسراف و آسیب دیدن محیط زیست در دهه گذشته بسیار بر سر زبانها افتاده است. کمد کپسولی شما شامل لباس‌هایی می‌شود که می‌توانید چندین سال و در چندین مراسم مختلف، از مراسم رسمی گرفته تا غیر رسمی، بپوشید و هربار نیاز به خرید لباس جدید، دور انداختن لباس‌های بی استفاده و هزینه کردن‌های مکرر نداشته باشید. شما فقط کافیست لباس‌های داخل این کمد را از بهترین کیفیت انتخاب کنید تا بتوانید قدمی در زمینه حفاظت از محیط زیست هم بردارید.

صرفه جویی

لباس‌های داخل کمد کپسولی شما به شما در ذخیره کردن پولتان نیز کمک می‌کند. وقتی مجبور نباشید دائم لباس جدید بخرید و بتوانید یک لباس را چندین بار استایل کنید، پول بیشتری نیز در جیبتان ذخیره می‌ماند که می‌توانید صرف چیزهای دیگر کنید. وقتی لباس‌های داخل کمدتان با راحتی با هم ست شوند فقط کافیست هزینه خرید همان‌ها را پرداخت کنید و تا چند ماه نیاز نباید با هزینه هنگفت صنعت مد سر و کله بزنید.

استرس کمتر

به طور کلی یکی از استرس‌های روزمره ما، بدون اینکه خودمان متوجه آن شویم، به لباس‌ها و ظاهرمان مرتبط است. اینکه چطور دیده شویم و آیا لباسی که پوشیدیم مناسب و به روز است یا خیر، دغدغه‌ایست که شاید بسیاری از ما بدون اینکه بخواهیم با آن درگیر هستیم. اما وقتی یک کمد کپسولی از لباس‌های ساده و مینیمال داشته باشید که با هر استایل و در هر زمانی کاربرد داشته باشد، این نگرانی تا حد زیادی برطرف خواهد شد. ُُ

چطور یک کمد کپسولی بسازیم؟ داخل این کمد چه لباس‌هایی بگذاریم؟

این دو احتمالا سوالاتی باشند که تا این بخش از مقاله با آن مواجه شده باشید. حالا که انقدر یک کمد کپسولی خوب است، چطور آن را داشته باشیم؟ یا اصلا کدام لباس‌هایمان باید در داخل کمد کپسولی قرار بگیرد؟ نگران این مساله نیز نباشید چرا که هر چیزی راه حلی دارد و زینا آن را برایتان توضیح خواهد داد.

لباس‌های داخل کمدتان را بیرون بریزید

اولین کاری که باید برای داشتن یک کمد کپسولی انجام دهید مرور کردن لباس‌های داخل کمدتان است. لباس‌هایتان را بیرون بریزید، آن‌هایی که معمولا می‌پوشید و آن‌هایی که چند وقت است نپوشیدید را کنار بگذارید. هر لباسی که بیرون می‌آورید از خودتان این سوال را بپرسید: آخرین باری که این لباس را پوشیدم کی بود؟ اگر چند ماه است که آن را به تن نکرده‌اید، احتمالا مناسب کمد کپسولی شما نباشد.

در کنار این سوال به سبک زندگی و استایلتان فکر کنید. مثلا شخصی هستید که معمولا لباس‌های غیر رسمی و به اصطلاح اسپورت به تن می‌کنید یا همیشه می‌خواهید استایلی رسمی داشته باشید. شغل شما، فعالیت روزمره، جاهایی که زیادی در آن‌ها تردد می‌کنید همه به روی انتخاب لباس‌هایی که باید برای کمد کپسولی جدا کنید تاثیرگذارند.

وقتی به این موارد، رنگ‌هایی که اغلب می‌پوشید و استایل روزمره‌تان فکر کردید لباس‌هایتان را جدا کنید. حین جدا کردن به این فکر کنید چرا این لباس را دوست دارید. این به شما کمک می‌کند استایلتان را بهتر بشناسید.

کمد کپسولی چیست و چه کاربردی دارد؟

رنگ اصلی استایلتان را مشخص کنید

معمولا رنگ سفید، مشکی، طوسی، سرمه‌ای از جمله رنگ‌هایی هستند که در کنار هر رنگ دیگری کاربرد دارند و هیچگاه از مد نمی‌افتند. بنابراین داشتن لباس‌هایی در این رنگ‌ها در کمد، کار شما را بسیار راحت خواهد کرد. کمد کپسولیتان را با لباس‌هایی در این رنگ‌ها برپا کنید. از رنگ‌های خنثی نظیر کرم و قهوه‌ای نیز می‌توانید استفاده کنید تا گرمای بیشتری به استایل‌های روزمره خود ببخشید.

فراموش نکنید، چند لباس ساده است که باید همیشه در کمد کپسولی شما قرار بگیرد: شومیز سفید، شلوار جین، شلوار و شومیز مشکی، تیشرت خاکستری و بژ. در کنار رنگ‌های پایه می‌توانید هرزگاهی رنگ‌ای شاد و جذاب دیگری نیز اضافه کنید اما این رنگبندی‌ها قرار نیست همیشه در کمد کپسولی شما باشند بلکه کمد شما باید حاوی ساده‌ترین و مینیمال‌ترین لباس‌هایتان باشد.

شومیز سفید و شلوار مشکی در کمد کپسولی
شومیز سفید و شلوار مشکی گزینه های مناسبی برای قرار گرفتن در کمد کپسولی هستند

یک یا دو آیتم طرح دار در کمد کپسولی خود قرار دهید

اگر نمی‌خواهید همیشه لباس‌های تکرنگ بپوشید یا استایل شما طوریست که در آن لباس‌های طرح دار بیشتر دیده می‌شود، در کمد کپسولیتان یک یا دو لباس طرح‌دار قرار دهید. ترجیحا طرح‌هایی که بتوانید آن‌ها را به راحتی استایل کنید. لباس‌های راه راه یا شومیزهای چهارخانه می‌توانند گزینه‌های خوبی برای شما باشند.

تیشرت راه راه به کمد کپسولی شما رنگ و روی متفاوتی می‌بخشد
تیشرت راه راه به کمد کپسولی شما رنگ و روی متفاوتی می‌بخشد

لباس‌هایی هم جنس را انتخاب کنید

باید در نظر داشته باشید که یکی از نکات مهم شیک بودن این است که لباس‌هایی که با هم ست می‌کنید از نظر جنس هم با هم همخوانی داشته باشند تا هارمونی بیشتری ایجاد کنند. بنابراین وقتی در حال جدا کردن لباس‌های داخل کمدتان هستید حتما به جنس لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید دقت کنید. راحت‌ترین کار این است که لباس‌های نخی و لینن را انتخاب کنید و آن‌ها را با هم به راحتی ست کنید.

ست روزمره زنانه
ست روزمره زنانه یک ست عالی با لباس‌هایی که می‌توانید به راحتی با سایر لباس‌هایتان ست کنید.

چند لباس داخل کمد کپسولی قرار دهیم؟

شاید این سوال برای شما بوجود بیاید که چند لباس برای کمد کپسولی شما کافیست؟ پاسخ این سوال عدد خاصی نیست ولی هر چه کمتر بهتر. اگر می‌خواهید کمدتان را فصلی تغییر دهید برای هر فصل مثلا 20 لباس در نظر بگیرید. این بیست لباس مجموعه‌ای از شلوار، تیشرت، شومیز، مانتو، شال و حتی کفش‌هایی می‌شود که می‌خواهید در طول این مدت بپوشید. به این نکته توجه داشته باشید که کمد کپسولی شما قرار است یک کمد مینیمال با لباس‌هایی کاربردی باشد بنابراین به کم بودن اقلام داخل آن باید توجه داشته باشید.

جمع بندی

داشتن کمد کپسولی شما را از شر دغدغه‌های همیشگی و روزمره لباس پوشیدن خلاص می‌کند چرا که یکبار به این فکر می‌کنید که چطور لباس‌هایتان را به طرق مختلف با هم ست کنید و آن‌ها را داخل این کمد جمع و جور می‌چینید. با این کار لباس کمتری می‌خرید، می‌دانید چه لباسی نیاز دارید و می‌توانید بر اساس جایی که می‌روید از بین آن‌ها لباس مناسب را انتخاب کنید. بنابراین توصیه ما به شما این است که همین امروز به داشتن یک کمد کپسولی فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *