مجله مد و فشن

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

با ورود به نیمه سرد سال پوشیدن بافت‌ها و ژاکت‌های بافت متنوع و رنگی پرطرفدار می‌شود. در هر حال فصل پاییز و زمستان نوبت به این نوع لباس‌ها می‌شود تا شما را در عین شیک بودن گرم نیز نگه دارد. احتمالا در بازار و سایت‌های مختلف مدل‌های متنوعی از لباس‌های بافت را میبینید که با نام‌های مختلفی شناخته شده هستند. در این مقاله از زینا استایلیش به معرفی 10 نوع از مدل‌های ژاکت بافت پاییزه می‌پردازیم.

10 تا از انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

1.      ژاکت کش باف پشمی (Cardigan)

بافت‌هایی که با اصطلاح کاردیگان شناخته شده هستند در حقیقت ژاکت‌های بافتی هستند که از جلو کاملا باز هستند. ژاکت‌های کشباف پشمی برخلاف سایر بافت‌ها، همانند یک ژاکت یا مانتو به روی سایر لباس‌ها پوشیده می‌شوند و با زیپ یا دکمه از جلو بسته می‌شوند. برای افرادی که گرمایی هستند و ممکن است تمایل داشته باشند در طول روز چند بار بافت خود را از تن در بیاورند، این مدل بافت انتخاب مناسبی خواهد بود. جالب است که بدانید این مدل بافتنی‌ها پیش‌تر توسط افسرهای بریتانیایی در جنگ پوشیده می‌شد و به مرور زمان توانست راهی به دنیای مد باز کرده و بعنوان یکی از مدل‌های مطرح بافت پاییزه مورد استقبال قرار گرفتند.

بافت‌های ژاکتی کشباف یکی از  مدل‌هایی هستند که علاوه بر اینکه می‌توان آنها را روی یک تیشرت پوشید بلکه در استایل‌های لایه‌ای می‌تواند زیر یک ترنچ کت یا پالتو پوشیده شود. این مدل بافت‌های جلوباز گاهی به اندازه‌ای بلند هستند که در فصل پاییز بعنوان مانتو به تن میشوند.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

2.      سوییشرت پول‌اور (Pullover)

سوییشرت پول اورها دسته بندی وسیعی را در بر میگیرند. در حقیقت هر بافتنی که جلوی آن باز نباشد یا دکمه نخورد بعنوان پول‌اور شناخته می‌شود. با این حال یقه اسکی‌ها و تونیک‌ها را اغلب در دسته بندی دیگری قرار می‌دهند. بخواهیم به ساده‌ترین شکل توضیح بدهیم که سوییشرت پول‌اور چه مدلی است می‌توان گفت هر نوع بافتی که از یقه پوشیده شود پول اور گفته می‌شود. به جز یقه اسکی‌ها، یقه گردها و یقه هفت‌ها را نیز پول‌اور میدانند.

پولیور پاییزه

3.      بافت یقه گرد (Crewneck)

ایده بافت‌های یقه گرد از قرن بیستم بوجود آمد. در آن زمان ورزشکاران این مدل بافت‌ها را برای جلوگیری از حساسیت‌های پوستی بعنوان گرمکن به تن می‌کردند. اما امروزه بافت‌های یقه گرد شکل اسپورت‌تری به خود گرفته‌اند و در میان زن و مرد محبوبیت بسیاری دارد. همانطور که از نامش پیداست، بافت‌های یقه گرد یک یقه ساده و گرد دارند که نه روی گردن را می‌پوشاند نه خیلی باز است. این مدل بافت‌ها برای زمانیکه می‌خواهید یک استایل ساده و شیک بدون زیاده‌روی داشته باشید گزینه مناسبی است.

پولیور یقه گرد

4.      بافت یقه هفت (V-Neck)

بافت‌های یقه هفت به نسبت یقه گردها رسمی‌تر هستند و شکل متفاوتی به اندام شما می‌دهند. بخصوص اگر بخواهید لاغرتر دیده شوید یکی از راهکارها انتخاب لباس‌های یقه هفت است. علاوه بر اینها، یقه هفت ها به دلیل اینکه یقه های بازی هستند به شما این امکان را می‌دهند از زیر یک شومیز یقه دار بپوشید و استایل رسمی‌تری ایجاد کنید. در نظر داشته باشید باز گذاشتن یقه این مدل بافت‌ها نیز ممکن است اما اصلا رسمی نیست. 

بافت یقه هفت

5.      بافت تونیک (Tunic)

تونیک‌ها برخلاف سایر مدل‌های بافت و ژاکت، لباس‌های گرم و بافتنی هستند که گشادتر و بلندترند. تونیک‌ها گاهی تا روی زانو بلند هستند و گشادی آن‌ها به حدی است که ممکن است اورسایز به نظر برسند. تونیک‌ها می‌توانند با سایر انواع مدل‌های ژاکت بافت این لیست نیز ترکیب شوند. مثلا یقه آن‌ها گرد، هفت، یا اسکی باشد.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

6.      ژاکت بافت یقه اسکی (Turtleneck)

در میان تمام انواع مدل‌های ژاکت بافت مدل یقه اسکی یک مدل کلاسیک و همیشگی است که به راحتی قابل شناسایی است. تقریبا همه مدل یقه اسکی را می‌شناسند چرا که یقه آن تا روی گردن آمده و گاها یک تا می‌خورد. بافت‌های یقه اسکی ممکن است با یقه سه سانت‌ها یکسان دیده شوند چرا که بسیار شبیه به هم هستند. اما با اینکه هر دو روی گردن را می پوشانند اما دو مدل مختلف در نظر گرفته می‌شوند.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

7.      ژاکت بافت یقه سه سانت (Mock Turtleneck)

بافت‌های یقه سه سانت نوعی یقه اسکی در نظر گرفته می شوند با این تفاوت که یقه کشباف آن‌ها یک لایه است و اغلب به تنگی یقه اسکی‌ها نیست. این مدل لباس‌های بافت به نسبت نمونه قبلی کمی خنک‌تر به نظر میرسند چرا که یقه آن‌ها دولا نیست و همین موجب میشوند احساس گرمای کمتری بکنید. در سایر موارد از نظر جنس و گشادی با بقیه مدل‌ها یکسان هستند.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

8.      ژاکت بافت یقه زیپ دار Quarter-Zip))

بافت‌های یقه زیپ دار از نظر مدل یقه بسیار شبیه به یقه هفت‌ها هستند که یک زیپ یک چهارم دارند که در صورت لزوم باز یا بسته شود. هرچند، برخلاف یقه هفت‌ها، این نوع یقه هنگام باز بودن کمی تا می‌خورد.  این مدل بافت‌ها گاهی ضخیم‌تر و گرمتر از سایر لباس‌های این لیست هستند و بیشتر بعنوان یک لباس گرم به روی سایر لباس‌ها در زمانی بین فصل تابستان و پاییز پوشیده می‌شود. یقه زیپ دارها لباس‌های نسبتا حرفه‌ای و رسمی به شمار میروند که می‌توانند گزینه خوبی برای پوشیدن در محل کار باشند.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

9.      بافت بوی فرند

استایل‌های بوی فرند مدل‌هایی هستند که بزرگتر از اندام فرد به نظر میرسند. همانند شلوارهای جین بوی فرند که چسبان نبوده و در بدن آزاد می ایستد. بافت بوی فرند نیز همینطور است. به نظر میرسد فرد لباس بزرگتر از تن پوشیده است. بافت‌های بوی فرند اغلب یقه هفت هستند و در جنس بافت نرم‌تر، کشمیر یا پشمی بافته میشود.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

10.  وست بافتنی

وست‌های بافتنی یکی دیگر از انواع بافت‌ها هستند که اغلب در فصل پاییز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وست‌ها یا جلیقه‌های بافت بیشتر مواقع در طرح لوزی که یکی از انواع طرح چهارخانه محسوب می‌شود تولید میشوند و یقه آن‌ها نیز هفت است. همین موجب می‌شود به راحتی بتوانید در زیر آن یک شومیز یا یقه اسکی بپوشید. ترکیب وست بافتنی، شومیز یقه دار سفید و یک ترنچ کت می‌تواند ترکیب خوبی برای فصل پاییز و زمستان باشد.

معرفی انواع مدل‌های ژاکت بافت پاییزه

فصل‌های سرد سال را با بافت‌ها و ژاکت‌های رنگارنگ گرم کنید

بافت‌ها و ژاکت‌ها چه جلوباز باشند چه جلوبسته یا با هر مدل یقه‌ای که باشند در نیمه سرد سال از پرکاربردترین لباس‌ها محسوب می‌شوند. با توجه به نوع اندامتان، استایل شخصی که دارید و رنگ‌های فصل پاییز ، لباس‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید در این شش ماه بدون دغدغه و با آسودگی خاطر بپوشید و با انواع لباس‌ها ست کنید. داشتن کمد کپسولی به شما کمک خواهد کرد استایل بهتری برای خودتان بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *