مجله مد و فشن

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو میلادی

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

وقتی به لباس‌های پولکی و پرزرق و برق فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد جشن شب سال نوی میلادی است. جشنی با شکوه و پر زرق و برق که نویدی از سالی بهتر و شادتر به ارمغان می‌آورد. هرچند این نوع لباس‌ها در سایر جشن‌های سال هم به چشم می‌خورد اما آیا می‌دانید داستان بوجود آمدن این نوع استایل باشکوه چیست؟

تاریخچه استفاده از لباس‌های پولکی

لباس‌های درخشان و پولکی را شاید پیش‌تر در لباس‌های دهه 70 و 80  میلادی دیده باشید، لباس‌هایی که تن هنرمندانی نظیر مایکل جکسون به چشم می‌خورد. اما گذشته این مدل پارچه و لباس به پیش‌تر از اینها میرسد.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

وقتی به گذشته این مدل لباس برمیگردیم به سال‌های 1341 تا  1323 پیش از میلاد می‌رسیم زمانیکه پادشاهی به نام پادشاه توت زندگی می‌کرد. وقتی مقبره این پادشاه در سال 1922 پیدا شد، لباسی که هنگام دفن بر تن او بود لباسی با دیسک‌های کوچکی از جنس طلا بود. چیزی شبیه به لباس‌های پولکی امروز. مورخان بر این باورند که هدف اصلی دفن کردن پادشاه با چنین لباس مجللی تضمین ثبات مالی او در زندگی پس از مرگ بوده است.

اینطور که در تاریخ مشخص است، استفاده از لباس‌های پر زرق و برق که با سکه‌‌های ریزی از جنس طلا ساخته می‌شد در گذشته در بین پادشاهان و خاندان آن‌ها بسیار رواج داشت. به مرور زمان افراد طبقات دیگر اجتماعی نیز از این طرح ایده گرفتند و فلزات گرد و کوچک را برای مجلل کردن به لباس‌هایشان دوختند. این کار در مصر، هند و پرو روشی برای دور کردن ارواح خبیث محسوب می‌شد و اینطور در نظر گرفته می‌‌شد که فردی که چنین لباسی بر تن می‌کند از سحر و جادو در امان می‌ماند.

اگرچه شاید استفاده از این مدل پارچه و لباس‌های طلایی و نقره‌ای در جایی از تاریخ پنهان ماند اما با پیدا شدن مقبره شاه توت و از سال 1922 به بعد دوباره راهی به دنیای مد پیدا کرد. راهی برای نشان دادن لباس‌های مجلل و شیک برای جشن‌های باشکوه و خاص، نظیر جشن سال نوی میلادی یا کریسمس.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

بعنوان یکی از لباس‌های پرطرفدار برای جشن کریسمس و سال نو، نگاهی به بایدها و نبایدهای لباس‌های پولکی بیندازیم.

بایدها و نبایدهای پوشیدن لباس‌های پولکی

1.      دو لباس پولکی متفاوت را در کنار هم نپوشید

لباس پولکی بسیار چشمگیر است بنابراین وقتی یک رنگ از آن را انتخاب کنید به اندازه کافی درخشندگی و جذابیت دارد اما اگر دو رنگ و دو مدل متفاوت کنار هم قرار بگیرند یکدیگر را پنهان کرده و جذابیت لباس را از بین می‌برند. بنابراین مثلا یک تاپ پولکی را با شلوار جین بپوشید تا یک استایل کژوال و اسپورت برای میهمانی ایجاد کنید. یا یک تاپ کشمیر در کنار دامن پولکی طلایی ترکیبی زیبا و جذاب ایجاد می‌کند.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

2.      لباس پولکی برای میهمانی‌های شب مناسب است

پولک‌های لباس می‌درخشند و درخشندگی آن‌ها در شب دیده می‌شود. اغلب مواقع نیز میهمانی‌های شب پرزرق و برق‌ترند. بنابراین توصیه نمی‌شود لباس پولکی را برای یک میهمانی دورهمی ساده در روز بپوشید چرا که زیاده روی به نظر می‌رسد. در عوض برای یک میهمانی بزرگ شبانه می‌تواند شما را فردی زیرک و جذاب نشان دهد.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

3.      لباس پولکی را در کنار رنگ‌ها و طرح‌های خیلی روشن نپوشید

بهتر است لباس‌های پولکی را در کنار رنگ‌های ساده و لباس‌هایی که طرح ندارند بپوشید. پولک‌های روی لباس هم جذابیت رنگی آن را بیشتر می‌کنند هم طرحی متفاوت به آن می‌‌دهند. بنابراین قرار نیست یک بلوز طرح‌دار یا راه راه را با یک دامن پولکی ست کنید یا دامن کوتاه لنگی را با یک تاپ پولکی بپوشید. با توجه به رنگی که لباس پولکی شما دارد از یک رنگ خنثی یا ساده همانند مشکی یا سفید استفاده کنید. یا در نهایت برای داشتن یک استایل مونوکروم، آن را با رنگی شبیه به رنگ لباس پولکی همراه کنید.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

4.      خرید اقتصادی داشته باشید

این توصیه به افرادی است که شاید دائم به میهمانی‌های متفاوت نروند و فقط می‌خواهند در یک میهمانی خاص شرکت کنند. با توجه اینکه قرار نیست یک لباس را برای یک بار پوشیدن تهیه کنید ما به شما توصیه می‌کنیم از لباس‌‌ها و پیراهن‌هایی که سراسر پولکی هستند بپرهیزید. بعنوان مثال برای شما یک دامن پولکی انتخاب بهتری است چرا که می‌توانید آن را بارها با لباس‌های مختلف دیگر ست کنید و چندبار بپوشید اما پیراهنی که به یاد همه می‌ماند و فقط در یک میهمانی خاص می‌توانید بپوشید فقط برایتان هزینه اضافه است. دامن را می‌توانید در میهمانی تولد یا جشن‌های دیگر نیز به تن کنید. پس هوشمندانه‌تر خرید کنید.

فلسفه لباس‌های پولکی و رنگی در شب سال نو

5.      از اکسسوری‌های ساده استفاده کنید

اگر یک پیراهن پولکی می‌پوشید بهتر است از اکسسوری‌های خیلی درخشان و پرزرق و برق استفاده نکنید چرا که لباس شما به اندازه کافی خودش را نمایان می‌کند و استفاده از گوشواره‌های بزرگ یا گردنبندهای شلوغ توصیه نمی‌شود. بنابراین همه چیز را ساده در نظر بگیرید. این مساله درباره کیف و کفش نیز صدق می‌کند.

برای کریسمس چی بپوشیم؟

بدون شک یکی از جذاب‌ترین لباس‌ها برای کریسمس و شب سال نوی میلادی لباس‌‌های پولکی هستند. این مدل لباس‌ها با داستان قدرتمندی که در پیشینه خود دارند امید اینکه سالی شادتر و پربارتر پیش رو باشه را ابلاغ می‌کند. اگرچه اغلب افراد فقط به دلیل زیبا بودن و جذابیت این مدل لباس‌ها آن را برای این میهمانی پرشور انتخاب می‌کنند اما وقتی به تاریخچه آن نگاه می‌کنیم می‌بینیم در پس این زیبایی، مجلل بودن و ثروت نیز نقش بسزایی دارد. بنابراین اگر این بار کسی از شما درباره پوشیدن لباس پولکی سوالی پرسید می‌توانید این تاریخچه را با افتخار برایش ارائه دهید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *