مجله مد و فشن

10 مدل آستین که باید بشناسید

10 مدل آستین که باید بشناسید

استایل هر لباسی از چند جزء مختلف تشکیل شده است که هر قسمت می‌تواند مدل خاصی داشته و برای فرم بدنی خاصی مناسب باشد. در بالاتنه لباس بیش از هر چیزی مدل یقه و مدل آستین نقش ایفا می‌کند. بنابراین شناخت انواع آن‌ها می‌تواند به شما در انتخاب لباس مناسب‌تر کمک کند. پیش‌تر درباره مدل یقه مناسب هر فرم بدنی صحبت کردیم. در این مقاله به معرفی انواع مدل آستین مختلف و نقشی که در فرم لباس ایفا می‌کنند اشاره خواهیم کرد. فروشگاه لباس زنانه

10 مدل آستین که باید بشناسید

1.      آستین پفی

مدل آستین پفی یکی از مدل‌های مطرح و شناخته شده آستین است که در اغلب مواقع به شکل آستین کوتاه طراحی می‌شود. این مدل روی سرشانه حالت پف ایجاد کرده و کمی پایین‌تر از آن جمع می‌شود. مدل آستین پفی شکلی جذاب به لباس می‌بخشد و اغلب مواقع برای پیراهن‌های بلند و مدل‌ لباس‌های سنتی اروپایی به کار گرفته می‌شود. ممکن است نگرانی بابت از مد افتادن این مدل آستین داشته باشید اما مدل آستین پفی هنوز در سال 2022 در طراحی لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آستین پفی را زمانی انتخاب کنید که می‌خواهید کمرتان را باریک‌تر از سایر نقاط نشان دهید چرا که حالت پفی این مدل آستین موجب می‌شود سرشانه‌ها عریض‌تر دیده شود بنابراین اگر بالاتنه کوچکی نسبت به پایین تنه دارید، آستین پفی می‌تواند این تعادل را در اندام شما ایجاد کند.

انواع شلوار جین زنانه

معرفی انواع شلوار جین زنانه
10 مدل آستین که باید بشناسید

2.      آستین کلوش

این مدل آستین در دهه 70 میلادی بسیار محبوب بوده است به همین جهت هنوز هم برای لباس‌هایی که می‌خواهند حس و حال آن دوره را داشته باشند استفاده می‌شود. آستین کلوش به مدل آستینی گفته می‌شود که معمولا از دو تکه تشکیل شده، تکه اول که از حلقه آستین آغاز می‌شود راسته است و معمولا از آرنج به بعد آن حالتی کلوش به خود می‌گیرد و شکلی شبیه به زنگوله دارد به همین جهت آن را با نام آستین زنگوله‌ای نیز می‌شناسند. این فرم آستین می‌تواند بلند یا کوتاه باشد و در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی ارائه می‌شود.

شاید فکر کنید این مدل آستین قدیمی شده باشد اما مدل‌های جدید و به روز آن اغلب بعنوان مدل‌های تابستانی عرضه می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرقی نمی‌کند چه فرم بدنی داشته باشید، این مدل آستین برای همه اندام‌ها مناسب است. بعنوان مثال اگر فرم اندامی سیب یا دایره داشته باشید، آستین زنگوله‌ای توجه را به دستان شما جلب می‌کند، بخصوص اگر از آرنج به پایین زنگوله بلندی داشته باشد موجب می‌شود اندام شما شکل متفاوتی به خود بگیرد. بهتر است لباس‌هایی که این مدل آستین دارند را داخل دامن یا شلوار فاق بلند بگذارید تا اندامتان شکلی متعادل‌تر به خود بگیرد.

10 مدل آستین که باید بشناسید

3.      مدل آستین سرشانه باز

آستین‌های سرشانه باز از جمله مدل‌های محبوب تابستانی بوده‌اند. این مدل همانطور که از نامش پیداست روی سرشانه باز است ولی هم می‌تواند به شکل آستین بلند باشد هم آستین کوتاه. افرادی که دوست ندارند لباس‌های بدون آستین به تن کنند و در عین حال کمی آزادی در آستین لباس می‌خواهند می‌توانند این مدل آستین را انتخاب کنند.

اگر اندام شما به شکلی است که به اصطلاح چهارشانه هستید و نمی‌خواهید مدل آستین لباستان موجب بزرگتر دیده شدن سرشانه شود، لباس سرشانه باز می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد چرا که در عین حال که فرم بالاتنه و سرشانه شما را همانطور که است نشان می‌دهد، با آزاد قرار دادن سرشانه می‌تواند کمی تعادل بیشتری بین بالاتنه و پایین تنه ایجاد کند بخصوص اگر اندام شما مثلث برعکس است.

10 مدل آستین که باید بشناسید

4.      مدل کپ یا کلاهی

آستین کلاهی یا کپ دقیقا شبیه به یک کلاه کوچک هستند که قرار است فقط سرشانه را بپوشانند. بنابراین این مدل آستین معمولا کوتاهترین حالت آستین یک لباس است. این مدل آستین فقط بخش فوقانی حلقه آستین را در بر می‌گیرد یعنی همانند یک حلقه دور خود نمی‌چرخد بلکه حالتی نیمه داشته و تا زیربغل لباس نمی‌رسد. بنابراین می‌توان این مدل آستین را یک مدل تابستانی دانست که معمولا برای انواع بلوز و تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به فرمی که این مدل آستین دارد می‌تواند به سرشانه‌ها فرم بدهد. بنابراین اگر سرشانه کوچکی دارید یا پایین تنه شما به نسبت بالاتنه‌تان درشت‌تر است (فرم بدنی مثلث)، این مدل آستین می‌تواند توازن بین بالاتنه و پایین تنه را ایجاد کند.

10 مدل آستین که باید بشناسید

5.      مدل آستین رگلان

آستین رگلان معمولا از یقه آغا شده و به زیربغل می‌رسد. در حقیقت حلقه آستین این مدل از یقه آغاز می‌شود به همین جهت است که معمولا آستین را از رنگ دیگری انتخاب می‌کنند تا فرم زیباتری به لباس ببخشند. مدل رگلان برای انواع تیشرت و لباس‌هایی که اغلب برای بدن جذب هستند استفاده می‌شود. آستین رگلان دستان شما را بلندتر و کشیده‌تر نشان می‌دهد و اگر در رنگ تیره‌تری انتخاب شود به طور کلی می‌تواند سرشانه و دستانتان را لاغرتر نمایش دهد. بنابراین اگر بالاتنه درشت‌تری دارید و می‌خواهید عرض شانه‌هایتان کمتر دیده شود می‌توانید از این مدل آستین استفاده کنید.

آستین رگلان چیست

10 مدل آستین که باید بشناسید

6.      مدل آستین پروانه‌ای

آستین پروانه‌ای نیز دقیقا از سرشانه شکل می‌گیرد و فرمی آزاد و بلند دارد. این آستین معمولا باید از پارچه‌ای با جنس شل و سبک ایجاد شود چرا که قرار است حالتی افتاده شبیه به بال پروانه داشته باشد. آستین پروانه‌ای را می‌توان ترکیبی از آستین لاله‌ای و کلوش دانست چرا که هم روی هم قرار میگیرد و هم گشادی آن شکلی شبیه به آستین کلوش به لباس می‌بخشد. این مدل آستین برای لباس‌هایی که یقه‌های بسته‌تری دارند مناسب است چرا که فرمی که به بالاتنه می‌بخشد توجه را به خودش جلب می‌کند بنابراین نباید با مدل یقه‌ای خاص و خیلی کارشده این توجه را از بین برد. آستین پروانه‌ای به سرشانه فرم می‌دهد بنابراین برای کسانی که سرشانه کوچک‌تری دارند مناسب است.

10 مدل آستین که باید بشناسید

7.      آستین النگویی

آستینی که با نام النگویی شناخته شده است یک آستین ساده و همیشگی است که احتمالا در لباس‌های بسیاری آن را دیده‌اید. این مدل آستین اغلب بلند است و تا نزدیکی مچ دست می‌رسد اما به اندازه‌ای است که اگر النگویی در دست داشته باشید آن را نمی‌پوشاند. علاوه بر اینها، حالت حلقه‌ای و راسته‌ای که دارد نیز یکی دیگر از دلایلی است که آن را با این نام بخوانند.

از آنجایی که این مدل آستین فرمی به دست یا بالاتنه نمی‌دهد می‌تواند یک انتخاب برای زمانی باشد که نمی‌خواهید تغییری در اندام فوقانی خودتان بدهید. نه آن را کوچکتر از آنچه است نشان دهید نه بزرگتر. بلکه این مدل آستین اندام شما را همانطور که است نمایش می‌دهد. بنابراین هنگام پوشیدن چنین لباسی، اگر می‌خواهید تغییری در اندامتان ایجاد کنید آن را به لباس‌هایی که در پایین تنه می‌پوشید اجرا کنید.

خرید شومیز زنانه

بهترین شومیز های مجلسی زنانه با طرح و رنگ متنوع
10 مدل آستین که باید بشناسید

8.      آستین کیمونو

آستین کیمونو از جمله مدل‌هایی است که ریشه در کیمونوهای ژاپنی دارد. در حقیقت آستین‌های کیمونو مدل‌های بسیار عریضی هستند که در لباس‌های سنتی ژاپنی تا روی زمین کشیده می‌شدند و معمولا دختران جوان و مجرد این مدل آستین را به تن می‌کردند. با این سبک لباس، مردان مجرد می‌دانستند از کدام دختران می‌توانند خواستگاری کنند.

اما امروزه آستین کیمونوها در لباس‌های سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و دیگر خبری از این داستان قدیمی و سنتی نیست. آستین کیمونو معمولا حلقه آستین گشادی دارد و از بالا به پایین فرم آستین گشاد و گشادتر می‌شود. با توجه به اینکه این مدل آستین فرم دستان را پنهان می‌کند می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که می‌خواهند بزرگ یا کوچک بودن بازوهایشان را پنهان کنند. هرچند برای کسانی که دستان لاغرتری دارند گزینه مناسب‌تری خواهد بود چرا که به اندام آن‌ها فرم پُرتری می‌دهد.

10 مدل آستین که باید بشناسید

9.      آستین ناقوسی یا راهبه‌ای

مدل آستین راهبه‌ای به مدلی گفته می‌شود که در مچ دست جذب است و از سرشانه تا مچ حالتی پفی و افتاده به خود می‌گیرد. در برخی مواقع ممکن است پارچه این آستین روی مچ دست نیز بیفتد. حالت آستین راهبه‌ای طوری است که معمولا پفی‌ترین حالت آن روی نقطه اتصال آستین به مچ آن است. آستین راهبه‌ای را گاها آستین ناقوسی نیز می‌نامند. این مدل همیشه بلند است و دقیقا تا روی مچ دست را می‌پوشاند.

با توجه به مدل لباس ممکن است این آستین پف بیشتر یا کمتری داشته باشد. اما به طور کلی هر نوع آستینی که در مچ بسته شود و ارتفاع آستین روی مچ دست بیفتد و شکلی پفی به خود بگیرد را آستین راهبه‌ای می‌نامند. مدل‌های اورسایزتر این آستین امروزه جزو ترندهای روز دنیای مد است که در بسیاری از لباس‌ها به چشم می‌خورد.

انواع دامن

معرفی انواع دامن
10 مدل آستین که باید بشناسید

10.  مدل آستین لاله‌ای

این آستین معمولا به شکل آستین کوتاه معنای بیشتری پیدا می‌کند. آستین لاله‌ای یک مدل آستین ضربدری است که شبیه قرار گرفتن دو برگ گل لاله روی یکدیگر است. شباهت این آستین با آستین کپ یا کلاهی بسیار زیاد است و شاید بتوان برش آن دو را تقریبا یکسان دانست اما مدل کپ کوتاه‌تر است و زیربغل لباس را در بر نمی‌گیرد اما این مدل آستین یک دور کامل دور حلقه آستین زده و روی یکدیگر قرار می‌گیرد.

با توجه به حالت ضربدری و چین اندکی که روی سرشانه ایجاد می‌کند، این مدل آستین را می‌توان برای افرادی که دوست دارند کمی به سرشانه خود حجم بدهند اما نمی‌خواهند این بزرگنمایی به اندازه آستین پفی باشد، مناسب دانست.

خرید شلوار جین زنانه

خرید انواع شلوار جین مناسب هر استایل
10 مدل آستین که باید بشناسید

اندازه انواع آستین

به طور معمول آستین‌ها در سه سایز مختلف دوخته می‌شوند:

  • آستین بلند: کل دست را در بر می‌گیرد و در بلندترین حالت روی مچ دست قرار می‌گیرد.
  • سایز آستین ¾: معمولا بازو و کمی پایین‌تر از آرنچ دست را در بر می‌گیرد.
  • آستین کوتاه: هر آستینی که فقط بازو را بپوشاند آستین کوتاه نامیده می‌شود.

جمع بندی

حال که با انواع مدل آستین و کاربردهایشان آشنا شدید، با شناخت فرم بدنی خود و مدل یقه‌هایی که مناسب اندامتان هستند، همچنین اکسسوری‌هایی که برای هر مدل یقه مناسب است، می‌توانید برای خودتان یک استایل شیک و جذاب بسازید و درخشش بیشتری در مجالس و میهمانی‌های مختلف داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *