مجله مد و فشن

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ست کردن رنگ‌ها و لباس‌ها یکی از پرچالش‌ترین کارهای روزمره است که موجب میشود گاهی هرقدر لباس در کمد داشته باشیم برایمان کافی نباشد. اگرچه ما به شما داشتن یک کمد کپسولی را پیشنهاد می‌کنیم، در کنار آن گاهی پیروی از استایل مونوکروم نیز می‌تواند به شما در ست کردن لباس‌هایتان کمک کند. در این مقاله، زینا به شما کمک می‌کند استایلی زیبا تنها با یک طیف رنگی داشته باشید.

استایل مونوکروم چیست؟

کلمه «مونوکروماتیک» به دو قسمت «مونو» به معنای «تک» و «کروماتیک» به معنای «رنگ» تقسیم میشود. بنابراین وقتی استایل مونوکروم رو برای خودتون انتخاب می‌کنید به این معناست که لباس‌های به کار برده شده در این استایل همگی از یک رنگ پیروی می‌کنند. هرچند این بدین معنا نیست که فقط قرار است سراسر سفید یا سراسر قرمز بپوشید بلکه در اینجا طیف رنگی رنگ‌های اصلی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

چیزی که یک استایل مونوکروم را جذاب‌تر می‌کند ترکیب رنگ‌های یک خانواده رنگی است. یعنی می‌تواند شامل رنگ قرمز بعنوان رنگ اصلی لباستان باشد و در کنار آن طیف روشن‌تر یا تیره‌تر از این خانواده رنگی به کار گرفته شود تا تک رنگ بودن و یک شکل بودن استایل را از بین ببرد. با ما همراه باشید تا نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند استایل مونوکروم زیبایی داشته باشید را مرور کنیم.

نکته: پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید وقتی از استایل مونوکروم پیروی می‌کنید باید رنگی را انتخاب کنید که به رنگ پوستتان بیاید. رنگی که پوستتان را تیره‌تر کند یا آن را رنگ پریده نشان دهد ممکن است زیبایی لباستان را نیز از بین ببرد.

چند نکته برای داشتن استایل مونوکروم زیبا

حالا که درباره استایل مونوکروم می‌دانید می‌توانید با پیروی از آن و نکاتی که در ادامه به آن اشاره میشود نه تنها استایل شیکی داشته باشید بلکه همیشه خرید مناسب‌تری هم انجام دهید چرا که حالا می‌دانید چه می‌خواهید و چه رنگی مد نظرتان است.

1.      بافت‌های مختلف را با هم تلفیق کنید

یک نکته مهم که توجه به آن می‌تواند به شما کمک کند استایل مونوکروم زیبایی داشته باشید دقت کردن به بافت‌های مختلف است. یعنی قرار نیست به واسطه تک رنگ بودن لباس‌هایتان یک استایل کسل کننده و ساده داشته باشید بلکه استایل تک رنگ شما نیز می‌تواند با داشتن بافت و پارچه‌ای خاص زیبایی بصری بیشتری داشته باشد. مثلا اگر قرار است دامن و شومیز یکرنگ بپوشید بهتر است یکی از این دو منشا توجه باشد که این می‌تواند با بافت و عمق پارچه آن مشخص شود.

این پارچه‌ها در کنار هم زیبا می‌شوند: جنس لی و پارچه‌های نازک همانند ابریشم، چرم و کتان، جیر و ابریشم یا حریر، پارچه پشمی و پولک. در کنار این‌ها، کفشی که می‌پوشید نیز بسیار مهم است. بنابراین بد نیست نکاتی را درباره ست کردن کفش و لباس نیز بدانید.

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

2.      تعادل را رعایت کنید

چه بخواهید از یک استایل تک رنگ پیروی کنید یا هر سبک دیگری را مد نظر قرار دهید، تعادل یکی از نکات بسیار مهم است. شما باید طوری لباس‌ها و رنگ‌ها را انتخاب کنید که ترکیب آن‌ها دیده شود و فقط یک رنگ به روی کل استایل شما سنگینی نکند. بعنوان مثال، اگر یک شومیز گشاد به تن می‌کنید بهتر است آن را یک شلوار اسکینی یا دامن راسته بپوشید. به قد لباس توجه داشته باشید. مثلا معمولا سوییشرت‌ها و لباس‌های زمستانی بلندتر از تابستانی‌ها انتخاب می‌شوند اما نباید به قدری بلند باشد که دامنی که همراه با آن می‌پوشید را محو کند و فقط خودش را نشان دهد. همیشه به نمایان کردن ترکیب لباس‌هایتان به جای یک لباس خاص توجه داشته باشید.

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

3.      از رنگ مناسب برای استایل مونوکروم استفاده کنید

اگرچه اسم آن استایل مونوکروم یا تک رنگ است اما در هر حال انتخاب رنگ مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، رنگی که برای استایل مونوکروم انتخاب می‌کنید باید در کنار پوست و رنگ موهایتان قرار گرفته و زیبا دیده شود. مثلا اگر پوست شما روشن است و موهای بلوندی دارید بهتر است از طیف رنگ‌های آبی به جای مشکی استفاده کنید. رنگ‌هایی نظیر بادمجانی یا زرشکی می‌توانند برای خانم‌هایی با پوست تیره و موهای تیره زیباتر دیده شود.

اما اگر نسبت به انتخاب رنگ شک دارید و در کمد لباس‌هایتان خیلی از رنگ‌های خاص استفاده نمی‌کنید، به سراغ رنگ‌های خنثی نظیر کرم، قهوه‌ای، خاکستری، مشکی و سفید بروید.

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

4.      با انتخاب لباس مناسب به اندامتان شکل دهید

وقتی لباس‌هایی در یک طیف رنگی انتخاب می‌کنید با تیره و روشن کردن رنگ‌ها می‌توانید بخش‌هایی از اندامتان را درشت‌تر یا حتی کوچک‌تر نشان دهید. بنابراین اگر احساس می‌کنید نیاز به پوشاندن بخشی از اندامتان دارید طیف تیره‌تر را برای آن انتخاب کنید و روشن‌تر را برای نقاطی از اندامتان که نگرانی بابت آن ندارید بگذارید. حتما در این استایل به تیره و روشن بودن رنگ‌ها دقت کنید چرا که اگر همه رنگ‌ها یک شکل باشند نه لباستان زیبا دیده می‌شود نه اندامتان.

رنگ آبی در استایل مونوکروم

5.      استایل مونوکروم را با اضافه کردن طرح از حالت سادگی خارج کنید

برای اینکه از سادگی این استایل کم کنید می‌توانید از طرح‌های متنوع در آن استفاده کنید. مثلا اگر شلوار جین می‌پوشید بلوز یا شومیز راه راه در طیف رنگ شلوارتان می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. یا اگر مانتوی خاکستری به تن می‌کنید سادگی آن را با یک روسری طرح دار در طیف رنگی مانتویتان بگیرید. بنابراین نگران سادگی و کسل کننده بودن این استایل نباشید چرا که با وجود استفاده از یک طیف رنگی، هنوز دستتان برای ست کردن لباس‌های مختلف با طرح‌های متنوع باز است.

استایل مونوکروم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

استایل مونوکروم: یکرنگ اما جذاب و شیک

همانطور که دیدید تک رنگ پوشیدن کار دشواری نیست و در عین حال استایل مونوکروم داشتن قرار نیست کسل کننده و تک بعدی باشد. بلکه با انتخاب رنگ مناسب، طرح‌های متنوع از همان طیف رنگی و لباس‌هایی با بافت‌های مختلف اما همخوان، می‌توانید یک استایل شیک و کلاسیک داشته باشید. فراموش نکنید، تک رنگ پوشیدن برای افرادی که کوتاه قد و با اندامی کوچک هستند بسیار مناسب است چرا که یکرنگ بودن موجب می‌شود آن‌ها بلندتر دیده شوند. پس همین الان کمد لباس‌هایتان را بیرون بریزید و لباس‌های همرنگ، طرح دار و آن‌هایی که با هم همخوانی دارند را جدا کنید و چند استایل مونوکروم زیبا بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *