مجله مد و فشن

فواید استفاده چشم بند خواب : چرا باید هنگام خواب چشم بند بزنیم؟

مزایای داشتن چشم بند خواب

امروزه در دنیای تکنولوژی گجت‌های مختلفی برای خواب وجود دارد. از انواع اپلیکیشن گرفته تا تکنولوژی‌های پوشیدنی که در تلاشند برای کاربران خود خواب راحت‌تری فراهم کنند. اما در برخی مواقع تنها چیزی که برای یک خواب راحت لازم دارید نبود نور است. بنابراین شاید به کمک یک چشم بند بتوانید بدون نیاز به این تکنولوژی‌ها به خودتان آرامش بیشتری حین خواب اهدا کنید. آیا چشم بند خواب تا این اندازه موثر است؟ با فواید استفاده از چشم بند حین خواب بیشتر آشنا شوید.

چشم بند خواب چه کمکی به شما می‌کند؟

نور، به ویژه در شب، موجب می‌شود ساعت بیولوژیکی بدن ما که الگوهای خواب و بیداری را تنظیم می‌کند دچار اختلال شود. قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی، ملاتونین- هورمون محرک خواب- را مختل می‌کند. همین مساله موجب بروز مشکلات حین خواب و بیخوابی می‌شود.

وظیفه ملاتونین این است که به مغز فرمان بدهد به خواب برود، قرار گرفتن در معرض نور جلوی این فرمان را می‌گیرد و دچار اختلالات خواب می‌شوید. به طور کلی همیشه شب‌ها به میزان کمی نور در فضای اتاق وجود دارد. هرچند وابسته به محیط خوابتان این نور ممکن است کمتر یا بیشتر شود. مثلا در برخی مواقع نور چراغ‌های بیرون خانه به داخل می‌تابد و همین می‌تواند موجب اختلال خواب شود.

برخی افراد در چنین مواقعی بدون توجه به این اختلال سریع شروع به خوردن قرص‌های خواب می‌کنند. این در حالیست که اگر فقط بتوانند محیط خوابی آرام‌تر با نور کمتر برای خود ایجاد کنند به راحتی به خواب خواهند رفت. چشم بند راه حل بدون دردسری است که می‌تواند جلوی این نور مصنوعی را گرفته و شما را سریع‌تر به خواب ببرد.

مزایای چشم بند خواب

8 مزیت استفاده از چشم بند خواب

1.      بالا بردن کیفیت خواب

چشمان ما دارای سلول‌های حساس به نور هستند که مغز به کمک آن تشخیص می‌دهد روز است یا شب. بنابراین وقتی نور به چشم برخورد می‌کند مغز تشخیص می‌دهد روز است و فرمان خواب صادر نمی‌شود. چشم بند با جلوگیری از این نور به شما کمک می‌کند در زمان مناسب و بدون دردسر به خواب بروید و در کنار آن خواب باکیفیتی داشته باشید. تحقیقات نشان داده که داشتن چشم بند حین خواب موجب می‌شود خواب عمیق‌تری داشته باشید.

2.      به خواب رفتن سریع

حتما برای شما هم پیش آمده با خستگی به رختخواب می‌روید اما مدت زمان طولانی به خواب نمی‌روید. وقتی در خواب چشم بند به چشم می‌زنید بدون کلنجار رفتن طولانی در رختخواب، خیلی سریع به خواب خواهید رفت. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، تاریکی میزان ملاتونین بدن را بالا برده و موجب می‌شود مغز شما سریع‌تر و با آرامش بیشتر به خواب برود.

3.      جلوگیری از نورهای مضر

دور تا دور ما را نورهای آبی و مصنوعی احاطه کرده است. از نور ساعت آلارم گرفته تا نوری که از تلفن‌های هوشمندمان ساتع می‌شود و یا حتی نور تلویزیون در تاریکی، همه از جمله مواردی هستند که در شب ما را از خواب باز میدارند. در طول روز این نورها نگران کننده نیستند و حتی در برخی مواقع مزایایی هم دارند، بعنوان مثال این نورها در طول روز میزان تمرکز افراد را بالاتر می‌برند و حتی به روی روحیه آن‌ها تاثیر مثبت دارد.

اما این نورها در شب داستان دیگری دارند و مخل آرامش و خواب افراد می‌شوند. این نورهای مضر نه تنها موجب می‌شوند به راحتی به خواب نروید بلکه خواب باکیفیتی هم برایتان رقم نخواهد زد.

4.      کاهش افسردگی

یکی از مزایای خارق العاده و باورنکردنی پوشیدن چشم بند هنگام خواب تاثیر خواب آرام به روی خلق و خوی افراد است. تحقیقات نشان داده افرادی که حین خواب چشم بند می‌زنند و تاریکی مطلقی برای خواب خود فراهم می‌کنند به میزان چشم گیری خلق و خوی بهتری دارند و این کار موجب کاهش افسردگیشان شده است. جالب است که بدانید در این تحقیقات ثابت شده افرادی که در طول شب بیش از پنج لوکس نور ببیند (برای توضیح این نکته باید بگوییم 10 لوکس برابر است با نگاه کردن به نور شمع از فاصله دو متر)، زودتر علائم افسردگی را نمایان می‌سازد.

5.      ایجاد آرامش بیشتر پس از بیداری

داشتن خواب کامل و عمیق برایتان آرامش بیشتری در صبح روز بعد بهمراه خواهد داشت. بنابراین هر چه سعی کنید هنگام خواب لباس بهتری بپوشید، دمای اتاق را تنظیم کنید و با داشتن چشم بند تاریکی بیشتری برای فضای خوابتان ایجاد کنید، صبح روز بعد با آرامش بیشتری بیدار خواهید شد و همین می‌تواند به روی کارایی و بهره‌وری شما در طول روز تاثیر مثبتی خواهد داشت.

6.      سلامت پوست

پوست دور چشم از سایر نقاط صورت حساس‌تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. اما وقتی به خواب می‌رویم دیگر قادر به مراقبت بیشتر از پوست دور چشممان نیستیم و گاهی حالت خواب ما به روی چین و چروک دور چشممان تاثیر میگذارد. یکی از مزایای داشتن چشم بند، مراقبت و سلامت پوست است.

چشم بند ساتن یا ابریشم از جمله جنس‌هایی هستند که به روی سلامت پوست تاثیر دارند و به روی صافی پوست تاثیرگذارند. از چشم بندهایی استفاده کنید که حساسیت ایجاد نکنند و در این بین ساتن و ابریشم از جمله بهترین و باکیفیت‌ترین‌ها هستند. علاوه بر اینها، اگر شب‌ها از کرم دور چشم استفاده کنید، چشم بند از پاک شدن و پخش شدن کرم جلوگیری می‌کند و می‌توانید مطمئن باشید که کرم دور چشم بیشترین تاثیر خود را خواهد گذاشت و از بوجود آمدن چین و چروک جلوگیری می‌کند.

7.      مناسب برای سفر

یکی از مشکلات سفر بخصوص سفرهای هوایی طولانی مدت، خوابیدن و آرامش حین سفر است. حتی اگر سفر شما در روز در جریان باشد، چشم بند به شما کمک می‌کند با آرامش بیشتری به سفرتان ادامه دهید و استرس حین سفرتان کاهش یابد.

مزایای چشم بند خواب

آیا داشتن چشم بند برای خواب کافیست؟

برای داشتن خواب راحت و عمیق ایجاد کردن فضایی آرام و بدون استرس با دمای متعادل مهم‌ترین فاکتور است. هرچند در برخی مواقع داشتن چشم بند کافی نیست و باید به لباس‌هایی که حین خواب می‌پوشید هم دقت داشته باشید چرا که از جنس لباس گرفته تا سبکی و سنگینی آن نیز می‌تواند به روی دمای بدن و آرامش شما تاثیرگذار باشد. اگر می‌خواهید خوابی آرام داشته باشید بد نیست نگاهی به ست‌های لباس خواب زینا بیندازید و خوابی آرام برای خود فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *